Vendula Hlásková - Hrdina

HRDINA CPTN. BRITT
Kapitán Britt pochází z Afriky. Je to zabiják lvů a ochranitel nevinných panen (většinou zeber). Vycvičil sám sebe na přežití v buši, v nehostinné poušti a na savanských loukách. Hovoří plynně česky, afrikánsky, anglicky a jazykem kmene Masajů, Pigmejů i Sunů. Je to zkrátka multitalent. Nohy má vycvičené na rychlý stíhací běh a přesný zásah do smrtelného místa predátora. Jeho životním posláním není zabíjení, ostatně lvi patří mezi jeho nejbližší přátele, nicméně neměli by si dovolovat mimo základní pravidla divočiny a už vůbec by se neměli nechat strhnout svým nenasytným chtíčem obžerství, které, jak známo, lvům často ujede. Britt jde příkladem. Je to neuvěřitelný asketa. Jeho jídelníček tvoří pouze jeden typ potravin. Kapitán tvrdí, že pestrost vzbuzuje touhu po dalším, přijímáte-li ovšem jídlo jen jako životadárnou nutnost v jeho nejzákladnější formě, nikdy se z vás nestane krvelačný žrout, který by lovil slůňata pro potěšení z měkkosti jejich masíčka. Britt ví, že zabít slůně je jeden z nejodpornějších možných zločinů dnešní doby, a proto si na pytláky a jiné pochybné existence dává dvakrát pozor.
I přes svůj tvrďácký zevnějšek a chladné zvyky dokáže být kapitán Britt velice srdcevřelý. Když necítí stav ohrožení, miluje lenošení se svými blízkými, pro které by se roztrhal. Je to pozorný společník, zamilovává se silně a na celý život. Dámy, pozor! Kapitánovi je, jako většině tvrďáků, velice snadné zlomit srdce. Tento čin se ovšem zásadně nedoporučuje. Kapitán se nemstí, jeho zlomená duše ovšem dokáže oslabit tělo a tohodle nedocenitelného chlapáka zcela zahubit.
Kapitán je velice společenský. Skupinu svých blízkých dokáže bavit celé hodiny vtípky a legráckami, které se v té jeho ušaté zrzavé kebuli množí snad dělením. Je to dobrácká a positivní povaha.



RODINNÁ POHÁDKA TŘI KRÁLÍČCI
Žili byli tři bratři. Nevyrůstali ani za sedmero horami ani v jiné pohádce, dokonce ani ve stejném světě. Narodili se každý v jiné novohistorické době, jeden v šedesátých letech, druhý z kraje osmdesátých a ten třetí těsně před koncem druhého milénia. Přesto to byli tři bratři jak se patří a byla jim udělena jména podle tři nejdůležitějších českých králů. Tvůrce tohoto důležitostního žebříčku, jejich otec, se cítil zavázán historii a tradici a potřeboval je obě znovu naplňovat. Byl více než přesvědčen, že zrovna jeho synové jména ponesou čestně a hrdě. Otec se ve svém životě ale leckdy spletl a přepočítal. Možná tuto vlastnost získal přidělenou osudem, možná ji zdědil po svém královském jmenovci, s nímž spolu se svým nejmladším synem každoročně slaví státní svátek. Rozhodně ve své syny věřil a teprve jejich zprávy z cest na zkušenou jej z jeho naivní představy vyváděly.
Prvního syna, prvního českého krále, vyslal otec na zkušenou do hor. Na Špičáku poblíž Železné Rudy měl syn nastoupit do služeb majitele hotelu, který na syna, poprvé samostatně cestujícího vlakem do vzdáleného města měl čekat na nádraží a odvézt jej do hor. Smluvená hodina a smluvené místo – oba aktéři na peróně vyhlížejí toho druhého. Syn čeká na svého nového pána a nic. Hoteliér vyhlíží prvního českého krále, ale král nikde. Počká ještě hodinu, pak se vydá domů, hotel se sám neobhospodaří. První český král neváhá a po několika minutách volá z budky domů otci, že jej majitel hotelu vypekl. Otec se se synem domlouvá, že zavolá do hotelu, jestli na příjezd prvního českého krále nezapomněli, zjistí co a jak, a ať mu syn za několik minut zase zavolá, jak pochodil. Syn, první český král si dobu čekání krátí dospěláckým pokuřováním ze starobylé dýmky, je přeci již jako dospělý muž ve světě na zkušené a cigarety jsou pro děti. Když se otec dovolá do hotelu, je mu řečeno, že pan šéf pro mladého prvního českého krále již vyjel. Při dalším telefonickém rozhovoru otec vznese dotaz přes půl republiky: „Kde přesně jsi vystoupil?“ Syn se durdí, jak si otec může vůbec myslet, že on, první český král, by mohl nezvládnout tak primitivní úkol jako vystoupit ve správném městě z vlaku. „Jistě že jsem v Železné Rudě, kde bych byl.“ Otec je ovšem už trochu poučen a nedůvěřivý: „Opravdu?“ „Opravdu. Je to tu napsané na všech perónech.“ „A co přesně je tam na těch cedulích, můj milí první králíčku, napsané, přečti mi to přesně.“ Syn se zhluboka nadechne a chce otci předložit svůj triumf. V průběhu hláskování nápisu si začne uvědomovat, co se to v té Železné Rudě stalo. „E-i-s-e-n-s-t-a-i-n.“
Po tomto výstupu otec spráskl ruce a začal si představovat, jak jede pro svého nezletilého syna kamsi do Němec a snaží se vysvětlovat cizinecké policii, že za vším tím, co se přihodilo, stojí jen drobná otupělost jeho syna. Vložil později naděje do svého druhorozeného, krále poděbradského, který to ovšem po pár pokusech opustit rodné město a ve světě si něco vyzkoušet vzdal také. Nešlo jen o tu hloupou episodu s přestupem na vlak na Prahu, který nakonec záhadně zamířil do Havlíčkova Brodu, ve vlacích se jeden nevyzná a špatně přestoupit může každý, důležitější bylo to, jak se otec přesvědčil o synově nesmyslu pro orientaci, když pod synovou navigaturou rodina na cestě do Chorvatska již pošesté za poslední čtyři hodiny vjížděla do Terstu. V tu chvíli otci došlo, že je třeba zaměřit se na nejmladšího, který snad jako moderní dítě dokáže čelit potřebné kosmopolitě a konečně ten svět zdolat. „Musí, když už je to koneckonců můj jmenovec.“
Otcův jmenovec dokázal leccos, obsadil francouzskou Bretagne, britský Lincoln a kdejaké místo na Slovensku, v Polsku a v Německu. Když se ovšem vrátil zpět do rodné Prahy, musel je jednou přeci jen otočit na otce. Při cestě do Divadla v Dlouhé musel zkrátka volat s.o.s. „Tatínku, mám problém,“ zněla věta na Masarykově nádraží. Zase ta železnice. „Já vystoupil na Náměstí republiky a to náměstí tu není.“ Hloupému bloudu se státním svátkem otec vysvětlil, že metro, ten podzemní vlak, má většinou dva východy.
Otec opět nad telefonem, tentokrát již mobilním, spráskl ruce. Kruh se zacyklil. Pochopil, že ne každý král je neomylný hrdina jako on, ubytoval tedy své tři králíčky na různé kopce nad Prahu – Hradčany, Letnou a Kobylisy – a nechal je klidně kralovat. Koneckonců, králům je nejlépe na trůnech a trůny jsou jen a jen doma. Otec své syny ovšem nepřestal milovat, své realizační ambice ale konečně vložil jinam. Bylo to snad štěstí, že měl ještě kam. Osud to zařídil tak, že ke každému synu se otci narodila i dcera a dcery, ty svůj osud naplnily dosyta. Ale to už je jiný příběh.


Žádné komentáře:

Okomentovat