Barbora Nevolníková - Rodinná story

 V rodine som najmladšia. Teda takmer, mám ešte o štyri dni mladšieho bratranca, ale okrem neho je druhým najmladším členom moja ročná neter. Okrem toho, že som teda večne nemala sparingpartnera na moje detské podnikové aktivity /hrať sa na kvetinárstvo môjho otca nikdy nebavilo viac než dvadsať minút a nebavilo by to ani môjho bratranca, aj keď to som si nemala šancu overiť – žil asi 250 km odomňa a nevídali sme sa veľmi často/, nikdy som ani nemala šancu spoznať svojich starých rodičov. Okrem jednej starej mamy, ktorá budúci mesiac oslavuje 80tku, všetci zomreli skôr, než som ich stihla poriadne zaregistrovať.
Miernou výnimkou je môj starý otec z matkinej strany – dedko Michal. Pamätám si len hmlisto, ako ma posielal do obchodu po sladkosti, ktoré mu mama kvôli jeho stareckej cukrovke zakazovala a moment, kedy som si uvedomila, že podvádza v pexese, aby ma porazil. Všetko to ale bolo skôr v humornej rovine, dedo bol väčšinu času veľmi “nad vecou“. Záležať si dal vždy na tom, aby sa dobre vyspal, najedol, mal s kým spoločensky vyžiť a na tom, aby vyzeral dobre – inak ako v obleku si ho nepamätám a spomínam si aj na brezovú vodu, ktorú mal vo vlasoch.
Dedo bol teda skôr lev /dôchodcovských/ salónov než typický dedo, ktorý učí vnúčata niečo zostrojiť, skonštruovať a podobne – aj keď aj v otázkach praktických sa nestratil, vyriešil ich vždy po svojom. Prvý zásah bol vždy trichlor – chemická zlúčenina, ktorú doteraz nikto z rodiny úplne neidentifikoval, ale používal ju na všetko od kožného ekzému až po hubenie červotočov /a podľa neho to aj na všetko zabralo/. Druhý, možno o niečo sofistikovanejší bola izolepa, ktorou sa dalo opraviť takmer všetko mechanického rázu – od pokazeného auta až po nálet molí v špajzi a posledným, rezervným nástrojom bol drôt – ten sa používal na sofistikovanejšie, konštrukčne náročnejšie kreácie, väčšinou práve v kombinácii s izolepou.
Veľa svojho dôchodcovského času strávil cestovaním po okolitých mestečkách, kde mal frajerky, ku ktorým sa chodil prevažne asi najesť a porozprávať a dobrovoľne tiež chodil do domova dôchodcov, lebo sa mu tam páčil program. Okrem toho vlastnil aj chatu, kde pravidelne chodieval a kde pestoval kapustu. Prečo ju pestoval, už úplne neviem, nemyslím, že by vedel alebo chcel variť, ale keď ste na dôchodku a máte k dispozícii všetok čas sveta, asi je to niečo, čo sa dá robiť.
Tá záhradka mu poskytovala hlavný zdroj konfliktu v jeho živote. O kapustu každý rok prišiel. Po pár sezónach prišiel na dôvod jej každoročného miznutia – v záhradkárskej oblasti sa usídlili cigáni, ktorí vždy cca deň predtým, než všetci začali zbierať úrodu vykonali nočný nájazd na strážené a milované kusy záhonov a zeleniny.
Niektorí, agresívnejší chatoví susedia to vyriešili po svojom a vytiahli vzduchovku. Môj dedo, napriek tomu, že pracoval celý život v zbrojárskom závode bol neskutočný pacifista a hlavne lenívý na niekoho niekde číhať a tak to vyriešil spôsobom sebe vlastným. Izolepou a drôtom.
Skonštruoval teda pasce na ľudí, ktorí by ho chceli pripraviť o jeho drahocennú kapustu. Nie je mi úplne jasné, akým spôsobom to zabralo, keďže určite neboli funkčné, možno ale pôsobili ako rituálny predmet a nočných návštevníkov vydesili. Keď sa dedo na druhé ráno zobudil, kapusta tam stále bola a nedotknutá, narozdiel od niektorých vedľajších hriadok.
Dá sa to titulovať ako malé víťazstvo pre človeka, ale veľký nezmysel pre kapustu. Dedo ju tam ešte pár dní nechal, opojený svojim úspechom, aby dozrela. Keď sa o pár dní vrátil, zistil, že mu ju kompletne zožrali slimáky. Z úrody teda nebolo nič a navyše bolo ohrozená aj na ďalšie roky.

Na slimáky sa dedo začal pripravovať ešte v ten deň a podnikal na nich vražedné pokusy. Trichlorom a soľou.  

Žádné komentáře:

Okomentovat